facebook

Regeneracja turbosprężarki / turbin

Firma TOMAG Polska to specjalista w swojej branży. Do zadań przedsiębiorstwa należy profesjonalna regeneracja turbosprężarki w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych, wszystkich czołowych producentów:


Regeneracja turbin przeprowadzana jest przez wykwalifikowany personel na oryginalnych podzespołach, firm Kode, Melett - przy użyciu najnowszych specjalistycznych urządzeń firmy CIMAT. To co wyróżnia firmę TOMAG Polska od innych firm zajmujących się naprawą turbosprężarek jest fakt, że każdy z powierzonych nam elementów poddany jest fabrycznej odbudowie. Wszystkie wewnętrzne podzespoły są wymienione na nowe, co gwarantuje przywrócenie fabrycznych parametrów potwierdzonych wydrukami z pomiarów.


Dysponujemy specjalistycznym sprzętem - doważarka CMT 48 TWIN umożliwia wyważania wirników w łożyskach własnych zamontowanych w fabrycznych korpusach turbin. Natomiast wyważarka CMT 48 TWIN zbudowana jest w ten sposób, że w jednej obudowie są zabudowane dwie maszyny: średnioobrotowa CMT 48 TR i wysokoobrotowa CMT 48 VSR. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym urządzeniu osiągamy kompletne centrum służące do doważania turbin wysokoobrotowych oraz średniobrotowych np. od ciężarówek.

Dzięki wykorzystaniu mechaniki wyważarki CMT 48 tr możliwy jest kolejny etap regeneracji turbosprężarki, który następuje, po wymianie pierścieni łożyskowych i uszczelnień i po ponownym montażu jej do obudowy. Wyważanie wirników odbywa się w łożyskach własnych zamontowanych w fabrycznych korpusach turbin.

Maszyna, którą wykorzystujemy do regeneracji charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością pomiaru i dodatkowymi zaletami m.in. możliwością sprawdzenia szczelności i jakości pracy urządzenia. Część średnio-obrotowa służy przede wszystkim do wyważania dynamicznego w dwóch płaszczyznach wirników turbosprężarek. Ma to istotne znaczenie w pojazdach ciężarowych i dostawczych. Dzięki urządzeniu możliwe jest osiągnięcie bardzo dużej dokładności pomiarów.

Wyważarka tego typu stosowana jest przez fachowców z TOMAG głównie wtedy, gdy chcemy sprawdzić, czy przy prędkościach obrotowych zbliżonych do znamionowych, wystąpią dodatkowe zjawiska dynamiczne na wirniku, np. odejście "zimnego" koła z osi wirowania na skutek ugięcia końcówki osi pod wpływem obciążenia. Wyważanie zachodzi w jednej płaszczyźnie korekcyjnej, po stronie "zimnej", przy prędkości obrotowej do 280.000 obrotów na minutę.

Współpracujemy z marką CIMAT, która jako jedyna umożliwia wykorzystanie opatentowanej technologii TurboTest – nowego standardu w regeneracji turbin. Technologia ta to gwarancja optymalnego doładowania turbosprężarki. TurboTest umożliwia nie tylko sprawdzanie, ale i regulację układów zmiennej geometrii. Z jej pomocą dokonuje się także pomiarów wydajności.

Maszyna pracuje w dwóch trybach - statycznym, który umożliwia regulację przy unieruchomionym wirniku i dynamicznym, który symuluje prawdziwe warunki pracy w pojeździe. W drugim trybie turbina jest smarowana olejem o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu, dzięki czemu jej regulacja może odbywać się na obrotach, których wartość jest wyświetlana. To z kolei umożliwia zmierzenie nie tylko przepływu przez łopatki zmiennej geometrii, ale także, wydajności regenerowanego sprzętu.

Wyświetlane na urządzeniu wyniki pomiarów kilku położeń aktuatora fachowcy porównują z parametrami fabrycznie nowych turbin. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie i ustawienie tego samego poziomu doładowania.

Oto, jak wygląda regeneracja turbosprężarki krok po kroku:
1. Oględziny, sprawdzenie obudowy żeliwnej i aluminiowej pod względem uszkodzeń mechanicznych,
2. Rozebranie turbiny na części składowe celem umycia i oczyszczenia, obudowy żeliwne są śrutowane, części aluminiowe są szkiełkowane,
3. Wymiana (w razie potrzeby) elementów, takich jak:

  • wirnik,
  • koło kompresji,
  • osłona termiczna,
  • łożyska,
  • uszczelnień gumowych,
  • pierścieni uszczelniających,
  • mechanizm zmiennej geometrii,

4. Zmontowanie rdzenia i wyważenie,
5. Zmontowanie kompletnej turbosprężarki, ustawienie zaworów, sprawdzenia wydajności koła kompresji.

Regeneracja turbin to nie koniec – po zakończeniu każdy ze sprzętów opatrzony zostaje 12- miesięczną gwarancją bez limitu kilometrów. Klientom dostarczamy także wydruki z wyważenia, ustawienia zmiennej geometrii oraz wydajności koła kompresji.

<